Zespół założony w 2012 roku, przez polskiego saksofonistę Macieja Obarę, w którego skład wchodzą : Dominik Wania (fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja).

Kwartet to czołówka europejskiej sceny jazzowej, a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń. Obara zaprosił do zespołu silnych i dojrzałych artystów, którzy wspólnie tworzą muzykę kompletną, świadomą i przede wszystkim piękną.

Zespół koncertował w tak prestiżowych miejscach jak m.in. w Jazz at Lincoln Center NY, Jazz Standard NY, Porgy & Bess w Wiedniu, Cotton Club Tokyo, 12on14 w Warszawie oraz na festiwalach pokroju London Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Jarasum Int’l Jazz Festival, Vancouver Jazz, Ottawa Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jantar w Gdańsku, Jazz i Okolice na Śląsku, Molde Jazz Festival, Festiwal Jazztopad, Akbank oraz Izmir Jazz Festival czy New Haven Jazz Festival.

Po 5 latach działalności kwartet Macieja Obary dostaje zaproszenie od Manfreda Eichera i wchodzi do Rainbow Studio w Oslo, by zarejestrować materiał na nową płytę dla najbardziej prestiżowej wytwórni na świecie – ECM. We wrześniu 2017 r. nakładem tego monachijskiego wydawnictwa ukaże się płyta „Unloved”, na którą wszystkie kompozycje, za wyjątkiem tytułowej autorstwa Krzysztofa Komedy, napisał na przestrzeni ostatnich lat Maciej Obara.
Jest to pierwsze w pełni studyjne nagranie w historii tego kwartetu. Na płycie wyraźne słychać inspiracje liryką polskich mistrzów muzyki jazzowej oraz melodyką romantycznych kompozytorów. Całość dopełnia niezwykły zmysł harmoniczny Dominika Wani, folkowe brzmienie Ole Mortena Vaagana i rockowy feeling perkusisty Garda Nilssena.

Swoboda, intuicja oraz świetna komunikacja charakteryzujące kwartet Obary pozwalają na podążanie ryzykownymi muzycznymi drogami, budując dynamikę oraz nieprzewidywalność każdego koncertu.

Energia kontrastowo przełamywana liryką wypływającą z kompozycji lidera zdają się być idealną inspiracją dla oddania filozofii wspólnego brzmienia tego zespołu.

Różnorodność przejawia się nasileniem energii, kontrastowo przełamywanym lirycznością, a wszystko to zamknięte klamrą kompozycji lidera.

Maciej Obara Quartet to młodzi i aktywni przedstawiciele europejskiej sceny muzycznej, a jazz to tylko jeden z wektorów zespołu. Jeśli gatunki muzyczne to języki, wówczas śmiało można powiedzieć, że Maciej Obara Quartet włada kilkoma z nich, głównie czerpiąc z muzyki klasycznej i muzyki improwizowanej.

Dominik Wania

Podwójny laureat nagrody Fryderyk w 2014 r.
Polski pianista znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej.

W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

W 2014 jury TVP Kultura przyznało Dominikowi Wani nagrodę za: otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę „Ravel”, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

Ole Morten Vaagan

Norweski kontrabasista i kompozytor. Dyrektor artystyczny Trondheim Jazz Orchestra w latach 2017 – 2019. John Kelman z All About Jazz mówi o nim:

„Jeśli istnieje w Norwegii muzyk kontynuujący dokonania ikony kontrabasu Charlesa Mingusa, zarówno pod względem odważnego prowadzenia zespołu, jak i silnej gry na instrumencie, to jest nim tylko Vaagan”.

W roku 1999 r. stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z legendarnym Mathiasem Eickiem. W roku 2000 prowadzony przez Vaagana zespół otrzymał nagrodę NOPA Composer Prize podczas festiwalu Moldejazz, a w roku 2001 nagrodę Young Nordic Jazzcomets na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze.

Morten Vaagan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale najlepiej identyfikuje się ze współczesną muzyką improwizowaną. Współpracował z takimi artystami jak: Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, BoboStenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.

W latach 2017 – 2019 dyrektor artystyczny Trondheim Jazz Orchestra.

Gard Nilssen

Norweski perkusista i kompozytor. Uczeń Auduna Kleive oraz Jona Christensena.

Twórca własnego małego wydawnictwa płytowego GIGAFON.
Jest wziętym perkusistą, którego muzyka określana jest jako: energetyczna, kreatywna, muzykalna, nieustraszona, dynamiczna, a jednocześnie świetna technicznie.

Założyciel dwóch niezwykle ekscytujących i progresywnych projektów na współczesnej scenie free-jazzowej: improwizowanego tria Puma, który w 2010 r. został uznany przez magazyn Downbeat i festiwal Molde Jazz w Norwegii za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej oraz free-jazzowo-rockowej grupy Bushman’s Revenge, która wg magazynu JazzWise brzmi jak „Jeff Beck, który za plecami ma Elvina Jonesa”.