Maciej Obara – saksofonista, kompozytor, improwizator. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan oraz perkusista Gard Nilssen z Norwegii.

Maciej Obara zakłada swoje pierwsze autorskie trio, z udziałem Macieja Garbowskiego oraz Krzysztofa Gradziuka wydając album Message from Ohayo oraz I can do it. W 2008 roku saksofonista otrzymuje zaproszenie do współpracy od legendy europejskiego jazzu – Tomasza Stańki. Razem koncertują w projekcie „New Balladyna Quartet”. W zespole Stańki Maciej poznaje muzyczną bratnią duszę – wybitnego pianistę – Dominika Wanię. Przyjaźń istotnie wpływa na dalszą drogę muzyczną obu artystów.

Również w tym okresie Maciej Obara udaje się do Nowego Jorku by zarejestrować nowy materiał wraz z muzykami związanymi ze środowiskiem artystyczno-pedagogicznym SIM. Efektem tego wyjazdu są dwie kolejne płyty dla wydawnictwa Ars Cameralis z Katowic, które ukazały się na polskim rynku fonograficznym. Pierwsza to rejestracja sesji z udziałem saksofonisty w towarzystwie Nasheeta Waitsa, Ralpha Alessiego oraz Marka Eliasa, kolejna to owoc spotkania z Harveyem Sorgenem i Johnem Lindbergiem.

W 2012 roku zostaje wytypowany do grona 10 muzyków ze Starego Kontynentu biorących udział w projekcie „Take Five Europe”. Projekt z wielu względów można nazwać punktem zwrotnym w karierze Obary. Przyniósł on nie tylko koncerty na najistotniejszych jazzowych festiwalach Europy (m.in. London Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, czy Molde International Jazz Festival, Jazztopad), ale przede wszystkim przyczynił się do nawiązania stałej współpracy Macieja Obary z norweskimi muzykami – kontrabasistą Ole Morten Vaganem i perkusistą Gardem Nilssenem. Po zakończeniu „Take Five Europe” Obara zakłada międzynarodowy kwartet, w którego skład wchodzą wspomniani norwescy muzycy oraz Dominik Wania. Właśnie ten projekt okaże się długoletnim priorytetem artysty. Nowe brzmienie oraz płynące z niego możliwości stały się główną inspiracją Obary. W kolejnych latach kwartet koncertuje w prestiżowych salach najciekawszych festiwali na świecie. W tym czasie dla polskiej wytwórni ForTune wydaje trzy albumy („Live at Manggha”, „Komeda”, „Live in Minsk Mazowiecki”).

Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymał zaproszenie do sesji nagraniowej od Manfreda Eichera. Album „Unloved” nagrany w Rainbow Studio w Oslo ukazał się w listopadzie 2017 r. w katalogu ECM.

Premiera odbyła się w sali NFM we Wrocławiu na Jazztopad Festival. Kolejne dwa lata przyniosły Obarze wiele ważnych wyróżnień w postaci przyznanej nagrody Fryderyk dla artysty roku 2017 oraz najlepszego albumu 2017 roku, jak również nagrody Koryfeusza w kategorii Osobowość Roku 2018. W 2019 roku Maciej Obara otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie BWM Jazz Welt Award w Monachium dla najciekawszego saksofonisty tej edycji.

Wiosną 2019 r. kwartet Obary zagrał trasę koncertową we Francji, której zwieńczeniem była kolejna sesja nagraniowa zarejestrowana w studio La Buissoine dla ECM Records. Równolegle Maciej został zaproszony do współpracy z czołówką skandynawskich muzyków w ramach Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra. Premierowy koncert tego wyjątkowego składu odbył się na Molde Jazz Festival w Norwegii. W tym samym roku Obara przyjął zamówienie kompozytorskie na koncert saksofonowy z fortepianem oraz orkiestrę AUKSO. Maciej zaprosił do wykonania orkiestracji jego kompozycji rewelacyjnego Nikolę Kołodziejczyka, a za fortepianem zasiadł Dominik Wania.

 

Dyskografia

Three Crowns

Maciej Obara Quartet
ECM 25.09.2019

UNLOVED

Maciej Obara Quartet
ECM 03.11.2017

Jako lider

Obara International
Live in Minsk Mazowiecki
For Tune, 2015

Obara International
Live at Manggha
For Tune, 2013

Obara International
Komeda
For Tune, 2012

Maciej Obara Quartet
Equilibrium
2011

MaMuGe – Obara / Lindberg / Sorgen
Three
Ars Cameralis, 2010

Maciej Obara Special Quartet
Four
Ars Cameralis, 2010

Maciej Obara Trio
I can do it
Jaz Zabrze, 2008

Maciej Obara Trio
Message from Ohayo
Bielska Zadymka Jazzowa 2007

Jako sideman

Magnolia Acoustic quartet
Boozer
For Tune, 2013

Michał Wróblewski
Jazz i orkiestra
Fonografika, 2013

Piotr Damasiewicz
Power of the Horns
Ars Cameralis, 2012

Piotr Damasiewicz
Hadrons
Ars Cameralis, 2011

Fonda/Stevens Group
Live in Hipnoza
Not Two Records, 2009

Tomasz Stańko
Muzyka do spektaklu „Terminal 7”
2008

Maciek Grzywacz Quartet
Fourth dimension
2008